Add To Cart
share
SICK WT34-R210 Overview
Photoelectric Proximity Switch WT34-R210, Relay SPDT, isolated, light/dark switching selector, Terminal chamber
SICK WT34-R210 Description
- Precise background suppression at long ranges
- Immune to ambient light and crosstalk from another sensor
- Switch selectable PNP or NPN output and light/dark switching
- Versions with DC voltage (10...30V) or universal AC/DC voltage (12 240 V DC / 24 240 V AC)
- Optional test input, adjustable ON and OFF time delays, alarm output
- M12 or terminal chamber connection: 90 rotatable
- UL approval
- Versions with IR LED provide precise object detection at sensing ranges of 2500 mm
- Immune to ambient light and crosstalk from another sensor, providing reliable operation and less downtime
- The sensor cover protects configuration components against environmental hazards
- Adjustable time delay, alarm output, test input, and universal AC/DC voltage provide additional flexibility and reduce the number of part numbers needed
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 27 mm x 92 mm x 70 mm |
| Sensing range max.: | 100 mm ... 2,500 mm 1) |
| Sensing range: | 100 mm ... 2,500 mm |
| Housing desig (light emission): | Cuboid |
| Light source: | LED 2) |
| Type of light: | Infrared light |
| Adjustment of operating distance: | Potentiometer |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 80 mm (2,500 mm) |
| 1) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 2) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Supply voltage: | 12 V DC ... 240 V DC 24 ... 240 V AC 1) 2) |
| Switching output: | Relay, light switching, selectable via light/dark selector, change-over contacts, electrically isolated , Dark-switching 3) |
| Response time: | ≤ 10 ms |
| Switching frequency: | 10 Hz 4) |
| Electrical connection: | Terminal connection with M16 gland 5) |
| Protection class: | II 6) |
| Circuit protection: | A C 7) 8) |
| Weight: | 140 g |
| Housing material: | ABS |
| Ambient temperature, operation: | -40 C ... 60 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 75 C |
| Special device: | - |
| Power consumption: | < 2 VA |
| Switching current (switching voltage): | 4 A (250 V AC) 4 A (24 V DC) |
| Usage category: | AC-15, DC-13, according to EN 60947-1 |
| 1) Limit values 2) +-10 % 3) Provide suitable spark supression for inductive or capacitive loads 4) With light/dark ratio 1:1 5) Connection rotable by 90 6) Rated voltage 250 V AC/DC 7) A = VS connections reverse-polarity protected 8) C = interference suppression | |
Contact Us
Hot Products