Add To Cart
share
SICK WTB4SC-3P3432 Overview
PNP, complementary C (Q) & /Q, 150 mm cable with connector M12,4 pin
SICK WTB4SC-3P3432 Description
- Parametrisation and diagnostics via IO-Link
- Easily visible laser-type light spot
- M3 metal threaded bushes provide added mechanical strength to the mounting holes
| Product features | |
| Sensing range min ... max: | 10 m ... 120 mm, 4 mm ... 120 mm |
| Adjustment: | Teach-in: single-teach button, Teach-in: via IO-Link |
| Light source: | PinPoint LED |
| Type of light: | Red light |
| Wave length: | 660 nm |
| Light spot diameter: | 2.5 mm at 70 mm distance |
| Technical data | |
| Dimensions (W x H x D): | 12.2 mm x 47.8 mm x 17.3 mm |
| Supply voltage min ... max: | DC 18 ... 30 V |
| Ripple: | <= 5 Vpp |
| IO-Link: | Yes |
| Communication mode: | COM2 |
| Power consumption: | <= 30 mA |
| Switching output: | PNP, not Q, PNP, Q/C |
| Switching mode: | Light switching |
| Output current max.: | < 100 mA |
| Response time: | < 0.65 ms |
| Switching frequency: | 1,000 Hz |
| Connection type: | Cable with plug, M12, 4-pin, 150 mm |
| Cable material: | PVC |
| Circuit protection: | VS connections reverse-polarity protected / All outputs short-circuit protected / Interference suppression |
| Enclosure rating: | IP 66, IP 67 |
| Ambient operation temperature, min ... max: | -40 C ... +60 C |
| Ambient storage temperature, min ... max: | -40 C ... +75 C |
| Weight: | ca. 20 g |
| Front screen heating: | - |
| Polarisation filter: | - |
| Housing material: | Bayblend |
| Optics material: | PMMA |
Contact Us
Hot Products