Add To Cart
share
SICK WTB4S-3P2261 Overview
Photoelectric Proximity Switch WTB4S-3P2261 180 mm BGS, PNP, antivalent Q <(>&<)> /Q, Pontentiometer, housing connector M8, 4 pin
SICK WTB4S-3P2261 Description
- Best background suppression and suppression of extraneous light in its class
- Setting either via teach-in button, 5-speed potentiometer cable or by IO-Link.
- All models with PinPoint technology
- Versions with laser-like LED light spots
- Less downtime due to reliable detection of objects of all types - regardless of which products are handled in the plant in the future.
- Laser-like light spot and corresponding performance enable replacement of laser sensors to some degree.
- The WTB4S-3 enables a smart machine design since reliable object detection is possible in the most cramped spatial conditions and with close-by critical backgrounds.
- Reliable detection thanks to best-in-class background suppression and high resistance to extraneous light
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 16 mm x 39.5 mm x 12 mm |
| Sensing range max.: | 4 mm ... 180 mm |
| Sensing range: | 10 mm ... 180 mm |
| Housing desig (light emission): | Slim |
| Light source: | PinPoint LED 1) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Adjustment: | adjustable |
| Sensitivity adjustment: | Adjustable potentiometer, 5-turn |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 6.5 mm (150 mm) |
| 1) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 IP 66 |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | 30 3) |
| Switching output: | PNP, light/dark-switching |
| Output current Imax.: | 100 |
| Response time: | < 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 With light/dark ratio 1:1 |
| Connection type: | Connector M8, 4-pin |
| Number of cores: | 4 |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A C D 5) 6) 7) |
| Weight: | 30 g |
| Housing material: | ABS |
| Optics material: | PMMA |
| Ambient temperature, operation: | -40 C ... 60 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 75 C |
| 1) Limit values 2) May not exceed or fall short of VS tolerances 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) A = VS connections reverse-polarity protected 6) C = interference suppression 7) D = outputs overcurrent and short-circuit protected | |
Contact Us
Hot Products