Add To Cart
share
SICK WTF160T-E412 Overview
Photoelectric Proximity Switch WTF160T-E412, energetic, focused, NPN, housing vertical, equipment plug M8 4pin
SICK WTF160T-E412 Description
- Vertical models
- Detects small objects and contrast differences at a large distance (100 mm)
- Focused light beam
- LED indicator: function reserve
| Product features | |
| Sensing range min ... max: | 4 ... 120 mm |
| Relating to: | Object with 90 % remission (based on standard white to DIN 5033) |
| Adjustment: | Teach-in: single-teach button & cable |
| Light source: | LED |
| Type of light: | Red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Light spot diameter: | Approx. 1 mm at 80 mm distance |
| Technical data | |
| Design: | cuboid |
| Housing design: | Vertical |
| Dimensions (W x H x D): | 11 x 38 x 23 mm |
| Supply voltage min ... max: | DC 10 ... 30 V |
| Ripple: | 10 % |
| Power consumption: | <= 40 mA |
| Switching output voltage: | NPN: open collector: Q |
| Switching output: | Light-/dark-switching via rotary switch |
| Signal voltage NPN HIGH / LOW: | approx. Vs / < 1.8 V |
| Output current max.: | 100 mA |
| Response time: | <= 0.5 ms |
| Switching frequency: | 1,000 Hz |
| Electrical connection: | connector, M8, 4-pin |
| Circuit protection: | Vs connections reverse-polarity protected / In-/outputs short-circuit protected / Interference suppression / Outputs overcurrent and short-circuit protected |
| Enclosure rating: | IP 67, IP 69K |
| Ambient operation temperature, min ... max: | -25 C ... +55 C |
| Ambient storage temperature, min ... max: | -40 C ... +70 C |
| Weight: | ca. 20 g |
| Front screen heating: | - |
| Polarisation filter: | - |
| Housing material: | PBT |
| Included with delivery: | Mounting bracket BEF-W160 |
Contact Us
Hot Products