Add To Cart
share
SICK WTR1-P721S09 Overview
Photoelectric Proximity Switch WTR1-P721S09 connecting cable 2,5 m, ON delay (0 to 5 s), solenoid valve: open when de-energised, 2 up to 8 bar
SICK WTR1-P721S09 Description
- Sensor, logic, and valve (solenoid valve/engine actuation) product variants available in a single housing or as individual units.
- Housing design adapted to suit roller conveyor modules
- Precise background suppression with photoelectric proximity sensors with long, adjustable sensing range of 300 mm to 900 mm.
- Integrated logic ensures controlled flow of goods on conveyor systems, e.g. single feed, block feed, single release, or block release
- Electrical output for motor actuation or integrated solenoid valve
- Modular structure (with or without solenoid valve or motor actuation, with or without logic)
- All-in-one solution: sensor + logic + valve in one housing
- Space-saving and protected mounting, integration below conveying level
- Reliable detection of the transported products and containers without the addition of reflectors
- The ideal standalone solution, saving on cabling, simplifying control, and permitting clearly structured, modular expansion of conveyor systems
- Controlled flow of goods with starting/stopping within a conveyor belt - easy and reliable
- Very high availability of the conveyor systems thanks to controlled flow of materials - and therefore reduced costs
- Flexible process engineering through modularity
Your benefits
| Features | |
| Light source: | LED 1) |
| Type of light: | Infrared light |
| Enclosure rating: | IP 54 |
| Dimensions (W x H x D):: | 51.5 mm x 151.4 mm x 46 mm |
| Sensing range: | 300 mm ... 900 mm |
| Light spot diameter (distance): | 40 mm (900 mm) |
| Adjustment of operating distance: | adjustable via scanning distance adjustment |
| Sensor principle: | Photoelectric proximity sensor |
| Time type: | switch on delay |
| Delay time: | 0 ... 5 s |
| 1) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Switching output: | PNP, Dark-switching |
| Housing material: | ABS |
| Weight: | 175 g |
| Supply voltage: | 21.6 V DC ... 27.6 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | < 25 mA 3) |
| Signal voltage PNP HIGH / LOW: | approx. VS - < 2.0 V / 0 V |
| Output current Imax.: | ≤ 100 mA |
| Switching frequency: | 250 Hz |
| Connection type: | Connector M12, 4-pin |
| Connection for adjacent sensor: | Cable with receptacle, M12, 4-pin |
| Number of cores: | 4 |
| VDE protection class: | II 4) |
| Circuit protection: | A C D 5) 6) 7) |
| Number of sensors in series: | ca. 30 8) |
| Actuator control: | with magnetic valve, pneumatic |
| Logical functions: | slug release, single release, individual feed |
| Media connector: | compressed air or neutral gases filtered, non-lubricated or lubricated |
| Design solenoid valve: | 3/2-way valve 9) |
| Mode of operation solenoid valve: | air-to-drive |
| Connection type solenoid valve: | instant-plug-in connector control line 4 mm diameter, instant-plug-in connector compressed air 8 mm diameter |
| Coil voltage: | 24 V DC |
| Coil performance: | 1 W |
| Air flow rate: | ca. 20 Nl/min 10) |
| Operating pressure range: | 2 bar ... 8 bar 11) |
| Ventilation capacity: | ca. 130 Nl/min 12) |
| 1) Limit values 2) May not exceed or fall short of VS 3) Without load, without valve 4) Reference voltage 50 V DC 5) A = VS connections reverse-polarity protected 6) C = interference suppression 7) D = outputs overcurrent and short-circuit protected 8) Maximum per power supply at 27.6 V DC 9) Other valve types available on request 10) P - A 11) In combination with cylinders with small air volume we recommend tests 12) A - R | |
| Ambient data | |
| Ambient temperature, operation: | -10 C ... 55 C |
| Ambient temperature, storage: | -25 C ... 75 C |
| Shock/vibration stress: | according to IEC 68 |
Contact Us
Hot Products