Add To Cart
share
Sick NT6-03062 Overview
Registration Control Scanner NT6-03062 lens No.214 (1004968)
Sick NT6-03062 Description
- LED light source with two switchselectable spectral ranges
- Lens position selectable
- Light- or dark-switching selectable
- Rapid response times
| Features | |
| Dimensions (L x W x H): | 64 mm x 80 mm x 30.4 mm |
| Sensing distance: | 50 mm |
| Sensingdistance tolerance: | 2 mm |
| Light source 1): | LED red, green |
| Light emission: | Long and short side of housing, exchangeable |
| Light spot size: | 1.5 mm x 5 mm (green) 1.5 mm x 4 mm (red) |
| Light spot direction 2): | Vertical |
| Adjustment: | Manual adjustment, potentiometer |
| 1) Average service life of 10,000 h at TA = + 25 C 2) In relationto long side of housing | |
| Mechanics/electronics | |
| Supply voltage Vs: | DC 10 V ... 30 V |
| Residual ripple: | ≤ 5 Vpp |
| Power consumption 1): | < 80 mA |
| Switching frequency 2): | 10 kHz |
| Response time 3): | > 50 s |
| Switching output: | B: HIGH = Uv - < 2 V / LOW = < 2 V |
| Analog output QA: | 0.15 mA ... 6 mA |
| Connection type: | 2 m cable , 4 x 0.34 mm, shielded, PVC, diameter 6 mm 4) |
| Circuit protection: | Output Q short-circuit protected, Interference suppression, VS connections reverse-polarity protected |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Weight: | x approx. 540 g (with cable) |
| Housing material: | Die-cast zinc |
| Output current Imax.: | 200 mA |
| 1) Without load 2) With light/dark ratio 1:1 3) Signal transit time with resistive load 4) Do not bend below 0 C | |
| Ambient data | |
| Ambient temperature: | Operation: 0 ... 50 C Storage: -25 ... 75 C |
| Shock load: | according to IEC 60068 |
Contact Us
Hot Products