Add To Cart
share
Sick WT23-F421 Overview
Photoelectric Proximity Switch WT23-F421, DC 12-24 V,background suppression, IR, 4-pin M18 plug
Sick WT23-F421 Description
Note: The product has been phased out. A replacement product can be found under "Replacement Product(s)"
| Product features | |
| Sensing range min ... max: | 30 mm ... 1,000 mm |
| Light source: | LED |
| Type of light: | Infrared light |
| Light spot size: | approx. 30 mm at 800 mm distance |
| Technical data | |
| Design: | cuboid |
| Dimensions (W x H x D): | 24.6 mm x 80 mm x 53.5 mm |
| Supply voltage min ... max: | DC 12 ... 24 V |
| Switching output: | PNP antivalent |
| Response time: | 2.5 ms |
| Switching frequency: | 200 Hz |
| Enclosure rating: | IP 65 |
| Ambient operation temperature, min ... max: | -25 C ... +60 C |
| Housing material: | ABS |
Contact Us
Hot Products