Add To Cart
share
Sick WT32-B230 Overview
Photoelectric Proximity Switch WT32-B230 DC 10-30V
Sick WT32-B230 Description
| Product features | |
| Sensing range min ... max: | 100 mm ... 2,000 mm |
| Type of light: | Infrared light |
| Light spot diameter: | approx. 60 mm |
| Laser: | Infrared light |
| Sensing range max.: | 100 mm ... 2,000 mm |
| Technical data | |
| Design: | cuboid |
| Dimensions (W x H x D): | 36 mm x 85 mm x 72 mm |
| Supply voltage min ... max: | DC 10 ... 30 V |
| Ripple: | < 5 Vpp |
| Power consumption: | ≤ 40 mA |
| Switching output: | PNP: Qp and NPN: Qn |
| Switching mode: | Light-/dark-switching, switchable |
| Output current max.: | 200 mA |
| Response time: | ≤ 5.6 ms |
| Connection type: | PG gland, Terminal, PG11 |
| Circuit protection: | VS connections reverse-polarity protected / Output QP, QN and QR short-circuit protected / Interference suppression |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Ambient operation temperature, min ... max: | -25 C ... +55 C |
| Ambient storage temperature, min ... max: | -40 C ... +70 C |
| Housing material: | Glassfibre reinforced plastic |
| Test input sender off: | TE to 0 V |
| Series: | W 32 |
Contact Us
Hot Products