Add To Cart
share
Sick WTB4SC-3P2232V Overview
Photoelectric Proximity Switch WTB4SC-3P2232V INOX 120 mm BGS, Pin point LED focussed, PNP complementary, teach-in via button <(>&<)> IO-Link, Connector M8, 4 pin
Sick WTB4SC-3P2232V Description
- IP 69K
- Stainless steel housing (316L/1.4404)
- BGS scanner with scanning distances of up to 120 mm, 280 mm or 500 mm
- Best background suppression and suppression of extraneous light in its class
- Adjustment via a new revolutionary teach-in button consisting of a shrink-wrapped stainless steel membrane
- All models with Pin-Point Technology
- Laser-like light spots
- No restrictions in choice of cleaning procedures
- Reliable detection of all objects
- Lower operating costs as the sensor lasts longer in harsh conditions leading to less downtime and costs for spare parts.
- Simple and fast alignment due to highly visible PinPoint light spot
- Adjustment via a new revolutionary teach-in button consisting of a shrink-wrapped stainless steel membrane
- Monitoring via IO-Link
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D): | 15.3 mm x 44.7 mm x 22.3 mm |
| Sensing range max.: | 3 mm ... 120 mm 1) |
| Housing desig (light emission): | Cuboid, Slim |
| Light source: | PinPoint LED 2) |
| Type of light: | visible red light |
| Wavelength: | 650 nm |
| Adjustment: | adjustable |
| Sensitivity adjustment: | Teach |
| Teach-in: | single |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 2.5 mm (50 mm) |
| 1) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 2) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C Only in case of correctly mounted IP 69K connecting cable | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 66 IP 67 IP 69K |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | 30 3) |
| Switching output: | PNP, light/dark-switching |
| Output current Imax.: | 100 |
| Response time: | < 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 5) |
| Connection type: | Connector M8, 4-pin |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A B C |
| Weight: | 40 g |
| Housing material: | Edelstahl 316L |
| Ambient temperature, operation: | -30 C ... 70 C |
| Ambient temperature, storage: | -30 C ... 75 C |
| Special device: | - |
| IO-Link: | ![]() |
| Description: | IO-Link |
| 1) Limit values, operation in short-circuit protected network max. 8 A 2) May not exceed or fall below UV tolerances 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) With light/dark ratio 1:1 | |
Contact Us
Hot Products