Add To Cart
share
Sick WTB4SC-3P3232H Overview
Optical Diffuse sensor
Sick WTB4SC-3P3232H Description
- IP 69K
- Stainless steel housing (316L/1.4404)
- BGS scanner with scanning distances of up to 120 mm, 280mm or 500 mm
- Best background suppression and suppression of extraneous light in its class
- Adjustment via a new revolutionary teach-in button consisting of a shrink-wrapped stainless steel membrane
- All models with Pin-Point Technology
- Laser-like light spots
- Robust hygienic mounting using thread adapter
- Less machine downtime due to long-life sensor, which even defies the most aggressive cleaning agents.
- No restrictions in choice of cleaning procedures
- Economical machine design - sensor can be used in process without any cables, joints, mounting brackets or fixing holes. This results in a design that is highly hygienic yet extraordinary at the same time.
- Adjustment via a new revolutionary teach-in button consisting of a shrink-wrapped stainless steel membrane.
- Simple and fast cable-based setting also possible via teach cable or IO-Link e.g. if the sensor is installed so it is inaccessible or is located in an aseptic flow box.
- Simple and fast alignment due to highly visible PinPoint light spot
- Reliable detection of all conceivable objects in the pharmaceuticals and food and drink sectors
- Monitoring via IO-Link
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D): | 15.3 mm x 48.5 mm x 22.3 mm |
| Sensing range max.: | 3 mm ... 120 mm 1) |
| Housing desig (light emission): | Cuboid, Slim |
| Light source: | PinPoint LED 2) |
| Type of light: | visible red light |
| Wavelength: | 650 nm |
| Adjustment: | adjustable |
| Sensitivity adjustment: | Teach |
| Teach-in: | single |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 2.5 mm (50 mm) |
| 1) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 2) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 66 IP 67 IP 69K |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | 30 3) |
| Switching output: | PNP, light/dark-switching |
| Output current Imax.: | 100 |
| Response time: | 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 5) |
| Connection type: | Cable with plug, M8, 4-pin 150 mm 6) |
| Cable material: | PVC |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A B C |
| Weight: | 40 g |
| Housing material: | Edelstahl 316L |
| Ambient temperature, operation: | -30 C ... 70 C |
| Ambient temperature, storage: | -30 C ... 75 C |
| IO-Link: | ![]() |
| 1) Limit values, operation in short-circuit protected network max. 8 A 2) May not exceed or fall short of VS 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) With light/dark ratio 1:1 6) Do not bend below 0 C | |
Contact Us
Hot Products