Add To Cart
share
Sick WTB4S-3P3204HS01 Overview
OPTICAL DIFFUSE SENSOR
Sick WTB4S-3P3204HS01 Description
- Hygienic designed stainless steel housing and accessories (316L/1.4404)
- Hygienic mounting using M12-adapter thread or D12-adapter shaft
- IP 66, IP 67, IP 68 and IP 69K enclosure rating and Ecolab certified
- Resistant to a variety of common cleaning and disinfection agents
- Best background and extraneous light suppression in its class with OES3 technology and two emitter LEDs
- Stainless steel teach-in pushbutton with a metal membrane
- PinPoint LED technology provides a highly visible laser-like light spot
- Smooth hygienic housing and accessories with no grooves or crevices eliminates the potential for bacteria to grow, providing a more hygienic solution.
- Long service life in harsh conditions ensures less downtime and fewer replacement costs
- OES3 technology and special optical design ensures reliable detection of objects at an extended range which ensures less machine downtime causes by faulty switching
- Easy adjustment via a stainless steel metal membrane teach-in pushbutton
- Quick and easy alignment due to highly visible PinPoint emitter LED
- Remote monitoring and fast diagnostics via IO-Link (optional)
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 15.25 mm x 49.2 mm x 22.15 mm |
| Sensing range max.: | 3 mm ... 280 mm 1) |
| Sensing range: | 10 mm ... 280 mm |
| Housing desig (light emission): | Cuboid, Slim |
| Light source: | PinPoint LED 2) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Sensitivity adjustment: | Teach Cable 3) |
| Teach-in: | single teach button |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | O 2.5 mm (100 mm) |
| 1) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 2) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C 3) External teach-in: pulse > 2 s with voltage Uv with PNP and M with NPN | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 66 IP 67 IP 68 IP 69K |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | ≤ 30 mA 3) |
| Switching output: | PNP, light switching |
| Output current Imax.: | ≤ 100 mA |
| Response time: | < 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 Hz 5) |
| Connection type: | Cable with plug, M8, 4-pin, 150 mm 6) |
| Cable material: | PVC |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A B C 7) 8) 9) |
| Weight: | 50 g |
| Housing material: | Edelstahl 316L |
| Ambient temperature, operation: | -35 C ... 70 C -35 C ... 60 C 10) |
| Ambient temperature, storage: | -35 C ... 75 C |
| Special Design: | D12 adapter shaft |
| Special features: | light spot diameter of 2.5 mm in 150 mm distance, reduced scanning distance of 280 mm |
| 1) Limit values, reverse-polarity protected, operation in short-circuit protected network, max. 8 A 2) May not exceed or fall short of VS 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) With light/dark ratio 1:1 6) Do not bend below 0 C 7) A = VS connections reverse-polarity protected 8) B = inputs and output reverse-polarity protected 9) C = interference suppression 10) At UV ? 24 V and IA < 30 mA | |
Contact Us
Hot Products