Add To Cart
share
Sick WTB4-3P3264S30 Description
- Intensive light spot thanks to PinPoint technology for precise detection with a high level of repeat accuracy
- Sensor with IR light on request
- Scanning distance 4 - 150 mm
- BGS sensor available with linear laser-like light spot
- Adjustment either via teach-in button, 5-speed potentiometer, cable or IO-Link.
- Second emitter LED for suppression of critical reflective backgrounds
- Reliable detection of objects of all types
- Low-cost integration in a machine as, unlike other types, the WTB4-3 can be integrated optimally in cramped installation conditions so it is closer to the process
- The WTB4-3 enables smart machine design as reliable object detection is possible in the tightest space situations and with close-by critical backgrounds.
- Reliable detection thanks to best-in-class background suppression and high resistance to extraneous light
- Robust mounting due to M3 threaded metal sockets for a long service life.
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 16 mm x 39.5 mm x 12 mm |
| Sensing range max.: | 4 mm ... 150 mm |
| Sensing range: | 15 mm ... 150 mm |
| Housing desig (light emission): | Flat |
| Light source: | PinPoint LED 1) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Adjustment: | adjustable |
| Sensitivity adjustment: | Adjustable Teach Cable |
| Teach-in: | single |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 7 mm (50 mm) |
| 1) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 IP 66 |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | 30 3) |
| Switching output: | PNP, light switching |
| Output current Imax.: | 100 |
| Response time: | < 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 With light/dark ratio 1:1 |
| Connection type: | Cable with plug, M8, 4-pin 100 mm 5) |
| Cable material: | PVC |
| Conductor cross-section: | 0.14 mm2 |
| Cable diameter: | 3.4 mm |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A C D 6) 7) 8) |
| Weight: | 30 g |
| Housing material: | ABS |
| Optics material: | PMMA |
| Ambient temperature, operation: | -40 C ... 60 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 75 C |
| 1) Limit values 2) May not exceed or fall short of VS tolerances 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) Do not bend below 0 C 6) A = VS connections reverse-polarity protected 7) C = interference suppression 8) D = outputs overcurrent and short-circuit protected | |
Contact Us
Hot Products