Add To Cart
share
Sick WTB4-3P3264S75 Description
- Intense light spot with PinPoint LED technology
- Sensor with IR light available upon request
- Sensing range of 4 - 150 mm
- Background suppression sensor available with laser-like light spot
- Adjustment either via teach-in pushbutton, 5-turn potentiometer, cable or IO-Link
- Second emitter LED designed for suppression of shiny backgrounds
- Reliable detection of objects regardless of color and consistency
- Smart machine design ensures low-cost integration due to mounting flexibility in areas with limited space
- Best-in-class background suppression and a high immunity to ambient light, ensuring reliable object detection
- Rugged mounting system with M3 threaded metal inserts reduces maintenance costs due to a long service life
- Precise detection with a high level of repeat accuracy due to an intense light spot with PinPoint LED technology
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 16 mm x 36.5 mm x 12 mm |
| Sensing range max.: | 15 mm ... 150 mm |
| Sensing range: | 15 mm ... 150 mm |
| Housing desig (light emission): | Cuboid, Flat |
| Light source: | PinPoint LED 1) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Sensitivity adjustment: | Teach Cable 2) |
| Teach-in: | single teach-in button |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 7 mm (50 mm) |
| 1) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C 2) External teach-in: impuls > 2 s with voltage VS | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 IP 66 |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | ≤ 30 mA 3) |
| Switching output: | PNP, light switching |
| Output current Imax.: | ≤ 100 mA |
| Response time: | < 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 Hz 5) |
| Connection type: | Cable with plug, M8, 4-pin, 100 mm 6) |
| Cable material: | PVC |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A C D 7) 8) 9) |
| Housing material: | ABS |
| Optics material: | PMMA |
| Ambient temperature, operation: | -40 C ... 60 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 75 C |
| Special device: | - |
| Special features: | foreground suppression up to 15 mm, IO-Link (optional) |
| 1) Limit values 2) May not exceed or fall short of VS tolerances 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) With light/dark ratio 1:1 6) Do not bend below 0 C 7) A = VS connections reverse-polarity protected 8) C = interference suppression 9) D = outputs overcurrent and short-circuit protected | |
Contact Us
Hot Products