Add To Cart
share
Sick WTB8-N2111 Overview
Photoelectric proximity switch WTB8-N2111 BGS, short range, red light, NPN, light/dark switching, sensitivity adj. potentiometer, plug M8 3 pin, incl. mouting bracket
Sick WTB8-N2111 Description
- Background suppression
- Red PinPoint LED
- Standard miniature housing with M3 threaded mounting holes
- Light/dark switching selectable via rotary switch
- Reliable detection of objects regardless of color or surface qualities
- Background suppression provides a high level of precision and repeatability
- Highly visible light spot simplifies alignment
- M3 mounting holes ensure quick installation
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 11 mm x 31 mm x 20 mm |
| Sensing range max.: | 5 mm ... 100 mm 1) |
| Sensing range: | 20 mm ... 100 mm |
| Housing desig (light emission): | Cuboid, Slim |
| Light source: | LED 2) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Sensitivity adjustment: | Potentiometer, 4-turn |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 6 mm (100 mm) |
| Alarm output: | - |
| 1) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 2) Average service life of 100,000 h at TA = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | 10 % 2) |
| Power consumption: | ≤ 30 mA 3) |
| Switching output: | NPN, light/dark-switching, manually selectable, open collector |
| Output current Imax.: | 100 |
| Response time: | ≤ 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 5) |
| Connection type: | Connector M8, 3-pin |
| Circuit protection: | A B D 6) 7) 8) |
| Weight: | 10 g |
| Housing material: | ABS |
| Optics material: | PMMA |
| Ambient temperature, operation: | -25 C ... 55 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 70 C |
| Polarisation filter: | - |
| Items supplied: | Stainless steel mounting bracket (1.4301/304) BEF-W100-A |
| Signal voltage NPN HIGH / LOW: | approx. VS / < 1.8 V |
| Focus adjustable: | - |
| Voltage supply-LED: | - |
| Output state-LED: | - |
| Front screen heating: | - |
| AS-Interface-Chip: | - |
| Anti-interference: | 0 |
| 1) Limit values, operation in short-circuit protected network max. 8 A 2) May not exceed or fall short of VS 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) With light/dark ratio 1:1 6) A = VS connections reverse-polarity protected 7) B = inputs and output reverse-polarity protected 8) D = outputs overcurrent and short-circuit protected | |
Contact Us
Hot Products