Add To Cart
share
Sick WTB8-N2131V Description
- Rugged IP 69K stainless steel housing 1.4404/316L
- Front screen made of high-performance PPSU plastic that is resistant to heat and chemicals
- Potentiometer made of mechanically stable, high-performance PEEK plastic
- Constructed from FDA-approved materials
- Well-defined, highly visible light spot
- M3 threaded mounting holes and stainless steel mounting bracket (1.4301/304) included with delivery
- High reliability due to an IP 69K stainless steel housing, which withstands aggressive cleaning agents or cooling lubricants
- Quick and easy mounting due to universally compatible M3 threaded mounting holes
- Compact housing saves space (equal to W8 plastic version)
- Highly visible light spot provides easy alignment
- All necessary accessories are included, which simplifies installation
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 11 mm x 21 mm x 33.3 mm |
| Sensing range max.: | 10 mm ... 500 mm 1) |
| Sensing range: | 30 mm ... 300 mm 2) |
| Housing desig (light emission): | Cuboid |
| Light source: | LED 3) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 22 mm (350 mm) |
| 1) 2) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 3) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 69K |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | 10 % 2) |
| Power consumption: | ≤ 30 mA 3) |
| Switching output: | NPN, light/dark-switching, selectable via light/dark selector |
| Output current Imax.: | 100 mA |
| Response time: | ≤ 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 Hz 5) |
| Connection type: | Connector M8, 3-pin |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A B D 6) 7) 8) |
| Weight: | 83.6 g |
| Housing material: | 316L |
| Ambient temperature, operation: | -30 C ... 60 C 9) |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 70 C |
| Items supplied: | BEF-W100-A stainless steel mounting bracket (1.4301 / 304) |
| Signal voltage NPN HIGH / LOW: | approx. VS / < 1.8 V |
| 1) Limit values, reverse-polarity protected operation in short-circuit protected network max. 8 A 2) May not exceed or fall short of VS tolerances 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) With light/dark ratio 1:1 6) A = VS connections reverse-polarity protected 7) B = inputs and output reverse-polarity protected 8) D = outputs overcurrent and short-circuit protected 9) At an air humidity of 35 ... 95 % | |
Contact Us
Hot Products