Add To Cart
share
Sick WTB9-3P1111 Overview
BGS Range 500mm max. IR LED
Sick WTB9-3P1111 Description
- High-performance proximity sensing in ultra-rugged VISTAL housing
- PinPoint LED for highly visible and precise light spot
- Two emitter LEDs for best-in-class background suppression
- Variable mounting with M3 or M4 hole pattern
- Wide range of connection options
- Rugged VISTAL housing provides reliable installation and operation
- Reliable object detection in all situations using best-in-class technology
- Quick and easy alignment with reliable object detection due to the highly visible PinPoint light spot
- M3 slotted hole mounting for multiple mounting possibilities
- One housing with a wide range of options makes machine integration easy
- Variety of accessories for quick and easy mounting
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 12.2 mm x 50 mm x 23.6 mm |
| Sensing range max.: | 20 mm ... 500 mm 1) |
| Sensing range: | 20 mm ... 250 mm |
| Housing desig (light emission): | Cuboid |
| Light source: | LED 2) |
| Type of light: | Infrared light |
| Wave length: | 850 nm |
| Sensitivity adjustment: | Potentiometer, 5-turn |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 20 mm (250 mm) |
| 1) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 2) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 66 IP 67 IP 69K |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | 30 3) |
| Switching output: | PNP, light/dark-switching 4) |
| Output current Imax.: | 100 5) |
| Response time: | < 0.5 ms 6) |
| Switching frequency: | 1,000 Hz 7) |
| Connection type: | Cable, 4-wire, 2 m 8) |
| Cable material: | PVC |
| Conductor cross-section: | 0.14 mm2 |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A B C 9) 10) 11) |
| Weight: | 80 g |
| Housing material: | VISTAL |
| Optics material: | PMMA |
| Ambient temperature, operation: | -40 C ... 60 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 75 C |
| Polarisation filter: | - |
| 1) Limit values, operation in short-circuit protected network max. 8 A 2) May not exceed or fall short of VS 3) Without load 4) Q = light-switching 5) As of Tu 50 C, a max. load current Ilmax. = 50 mA is permitted 6) Signal transit time with resistive load 7) With light/dark ratio 1:1 8) Do not bend below 0 C 9) A = VS connections reverse-polarity protected 10) B = inputs and output reverse-polarity protected 11) C = interference suppression | |
Contact Us
Hot Products