Add To Cart
share
Sick WTF18-3V910 Overview
Photoelectric Proximity Switch WTF18-3V910 PNP, dark switching, alarm output, pig tail 290 mm with M12 plug, 4 pin
Sick WTF18-3V910 Description
- Sender LED with infrared light
- Precise background suppression
- Scanning distance can be set via potentiometer
- Insensitivity to ambient light
- Alarm output when sensors contaminated
- Rugged plastic housing
- Large scanning distances due to high-performance infrared light
- Reliable object detection with high-precision background suppression thanks to second sender LED
- Comfortable and fast scanning distance setting due to 4-speed potentiometer
- No interference from ambient light or devices mounted opposite one another
- High availability in the field thanks to alarm output
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 17.6 mm x 75.5 mm x 33.5 mm |
| Sensing range max.: | 10 mm ... 700 mm 1) |
| Sensing range: | 50 mm ... 700 mm 2) |
| Housing desig (light emission): | Slim |
| Light source: | LED 3) |
| Type of light: | Infrared light |
| Wave length: | 870 nm |
| Adjustment: | adjustable |
| Sensitivity adjustment: | Adjustable potentiometer, 4-turn |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 20 mm (400 mm) |
| Alarm output: |
|
| 1) 2) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 3) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | 55 mA 3) |
| Switching output: | PNP, Dark-switching |
| Output current Imax.: | 100 mA |
| Response time: | < 700 s 4) |
| Switching frequency: | 700 Hz with light/dark ratio 1:1 |
| Connection type: | Cable with plug, M12, 4-pin 0.29 m 5) |
| Cable material: | PVC |
| Circuit protection: |
A C D 6) 7) 8) |
| Weight: | 70 g |
| Housing material: | ABS |
| Optics material: | PMMA |
| Ambient temperature, operation: | -40 C ... 60 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 75 C |
| Voltage supply-LED: |
|
| Output state-LED: |
|
| 1) Limit values, operation in short-circuit protected network max. 8 A 2) 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) Do not bend below 0 C 6) A = VS connections reverse-polarity protected 7) C = interference suppression 8) D = outputs overcurrent and short-circuit protected | |
Contact Us
Hot Products