Add To Cart
share
Sick WTF4S-3P2265V Overview
Photoelectric Proximity Switch WTF4S-3P2265V INOX 200 mm FGS, PNP, lightswitching, teach-in via wire, connector M8, 4 pin
Sick WTF4S-3P2265V Description
- WashDown rated for fluid tightness (IP 66, IP 67, IP 68 and IP 69K) and Ecolab certified
- Tough stainless steel housing (316L/1.4404)
- Resistant to a variety of common cleaning and disinfection agents
- Modern electrical connection available - M12 connector with pin casting
- Best extraneous light suppression in its class with OES3 technology and two emitter LEDs
- Teach-in via stainless steel pushbutton with a metal membrane
- PinPoint LED technology provides a highly visible laser-like light spot
- Long service life in harsh conditions ensures less downtime and fewer replacement costs
- OES3 technology and special optical design ensures reliable detection of objects at an extended range which ensures less machine downtime causes by faulty switching
- Economical and efficient machine integration without a reflector, all the sensor needs is a fixed background for calibration
- Quick and easy alignment due to highly visible PinPoint emitter LED
- Easy adjustment via stainless steel metal membrane teach button
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 15.25 mm x 44.5 mm x 22.2 mm |
| Sensing range max.: | 20 mm ... 200 mm 1) |
| Housing desig (light emission): | Cuboid, Slim |
| Light source: | PinPoint LED 2) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Sensitivity adjustment: | Cable 3) |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Foreground suppression |
| Light spot (distance): | O 6.5 mm (150 mm) |
| 1) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 2) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C 3) External teach-in: pulse > 2 s with voltage Uv with PNP and M with NPN | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 66 IP 67 IP 68 IP 69K 1) |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 2) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 3) |
| Power consumption: | ≤ 30 mA 4) |
| Switching output: | PNP, light switching |
| Output current Imax.: | ≤ 100 mA |
| Response time: | < 0.5 ms 5) |
| Switching frequency: | 1,000 Hz 6) |
| Connection type: | Connector M8, 4-pin |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A B C 7) 8) 9) |
| Weight: | 40 g |
| Housing material: | Edelstahl 316L |
| Ambient temperature, operation: | -35 C ... 70 C -35 C ... 60 C 10) |
| Ambient temperature, storage: | -35 C ... 75 C |
| 1) Only in case of correctly mounted IP 69K connecting cable 2) Limit values, reverse-polarity protected, operation in short-circuit protected network, max. 8 A 3) May not exceed or fall short of VS 4) Without load 5) Signal transit time with resistive load 6) With light/dark ratio 1:1 7) A = VS connections reverse-polarity protected 8) B = inputs and output reverse-polarity protected 9) C = interference suppression 10) At UV ? 24 V and IA < 30 mA | |
Contact Us
Hot Products