Add To Cart
share
Sick WTF4-3F2161S49 Description
- Foreground suppression sensor with scanning distance of 10 - 100 mm
- Reliable detection of jet-black and reflective objects
- 5-speed potentiometer for precision setting
- Economical and efficient integration in the machine environment as there is no need for a reflector though photoelectric retro-reflective sensor performance is retained - the sensor uses the machine background as a reflector.
- Foreground suppression provides highly reliable recognition of almost all objects
- Robust mounting due to M3 threaded metal sockets for a long service life.
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 16 mm x 39.5 mm x 12 mm |
| Sensing range max.: | 10 mm ... 60 mm |
| Sensing range: | 10 mm ... 60 mm |
| Housing desig (light emission): | Flat |
| Light source: | PinPoint LED 1) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Adjustment: | adjustable |
| Sensitivity adjustment: | Adjustable potentiometer, 5-turn |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Foreground suppression |
| Light spot (distance): | 3.5 mm (40 mm) |
| 1) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | 30 3) |
| Switching output: | PNP, light switching |
| Output current Imax.: | 100 |
| Response time: | < 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 With light/dark ratio 1:1 |
| Connection type: | Connector M8, 3-pin |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A C D 5) 6) 7) |
| Weight: | 30 g |
| Housing material: | ABS |
| Optics material: | PMMA |
| Ambient temperature, operation: | -40 C ... 60 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 75 C |
| 1) Limit values 2) May not exceed or fall short of VS tolerances 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) A = VS connections reverse-polarity protected 6) C = interference suppression 7) D = outputs overcurrent and short-circuit protected | |
Contact Us
Hot Products