Add To Cart
share
Sick WTR1-P721S11 Overview
Photoelectric Proximity Switch WTR1-P721S11, scanning distance max. 500 mm, solenoid valve: open when de-energised, 0 up to 8 bar
Sick WTR1-P721S11 Description
| Product features | |
| Sensing range min ... max: | 300 mm ... 500 mm |
| Light source: | LED |
| Type of light: | Infrared light |
| Laser: | Infrared light |
| Sensing range max.: | 300 mm ... 500 mm |
| Technical data | |
| Design: | 3/2 way cylinder |
| Dimensions (W x H x D): | 51.5 mm x 151.4 mm x 46 mm |
| Supply voltage min ... max: | DC 21.6 ... 26.4 V |
| Switching output: | PNP |
| Signal voltage PNP HIGH: | Vs - <2 V |
| Signal voltage LOW: | 0 V |
| Switching mode: | Darkswitching |
| Number of WTR: | 30 |
| Enclosure rating: | IP 54 |
| Ambient operation temperature, min ... max: | -10 C ... +55 C |
| Ambient storage temperature, min ... max: | -25 C ... +75 C |
| Shock load: | according to IEC 68 |
| Housing material: | ABS |
| Weight: | 175 g |
| Logical principle of operation: | Individual feed |
| Mode of operation: | air-to-drive |
| Connection type: | Cable with plug M12, 4-pin 1.2 m |
| Cable length: | 1.2 m |
| Media connections: | Quick plug-in connectors, 8 mm + 4 mm diameter (Legris) |
| Coil ratings: | 24 V DC, 1 W |
| Air flow rate: | P - A, B: approx. 20 Nl/min |
| Ventilation capacity: | A, B - R: approx. 130 Nl/min |
| Operating pressure range: | 2-8 bar |
Contact Us
Hot Products