Add To Cart
share
Sick WTR2-P521S09 Overview
Photoelectric proximity switch WTR2-P521 without valve, dark switching, Q on Pin 4, Pin 2 NC,
Sick WTR2-P521S09 Description
| Product features | |
| Sensing range min ... max: | 300 mm ... 900 mm |
| Light source: | LED |
| Type of light: | Infrared light |
| Light spot size: | approx. 40 mm at 900 mm distance |
| Laser: | Infrared light |
| Sensing range max.: | 300 mm ... 900 mm |
| Technical data | |
| Dimensions (W x H x D): | 18 mm x 99.5 mm x 46 mm |
| Supply voltage min ... max: | DC 10 ... 30 V |
| Switching output: | PNP |
| Signal voltage PNP HIGH: | Vs - <2 V |
| Signal voltage LOW: | 0 V |
| Switching mode: | Darkswitching |
| Enclosure rating: | IP 54 |
| Ambient operation temperature, min ... max: | -40 C ... +60 C |
| Ambient storage temperature, min ... max: | -40 C ... +75 C |
| Shock load: | according to IEC 68 |
| Housing material: | ABS |
| Weight: | 40 g |
| Connection type: | connector M12, 4-pin |
Contact Us
Hot Products