Add To Cart
share
Sick WTV4-3P2271 Overview
Photoelectric proximity switch WTV4-3P2271 50 mm V-optic <(>&<)> BGS, laserlike line shaped light spot, red light 3 x 22 mm in 40 mm Potentiometer, PNP, complementary output, connector M8, 4 pin
Sick WTV4-3P2271 Description
- Scanning distance 4 - 50 mm
- Reliable detection of planar, highly transparent and reflective objects at distances of 20to 25 mm
- 5-speed potentiometer for precision setting
- Large, homogenous light spot
- Robust plastic housing with metal inserts and inner thread
- IR versions available for detection of jet-black objects
- Versions available with linear light spot
- Low-cost machine design as reflective and transparent objects are scanned directly making design time required for a reflector or through-beam system superfluous.
- The WTV4-3 saves time when mounting and commissioning machines as no alignment is required
- Robust mounting due to M3 threaded metal sockets for a long service life.
- Reliable detection thanks to best-in-class background suppression and high resistance to extraneous light
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 16 mm x 39.5 mm x 12 mm |
| Sensing range max.: | 3 mm ... 50 mm 1) |
| Sensing range: | 5 mm ... 50 mm |
| Housing desig (light emission): | Flat |
| Light source: | PinPoint LED 2) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 650 nm |
| Adjustment: | adjustable |
| Sensitivity adjustment: | Adjustable potentiometer, 5-turn |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric proximity sensor, Background suppression |
| Light spot (distance): | 3 x 20 mm (40 mm) |
| 1) Object with 90 % reflectance (referred to standard white DIN 5033) 2) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 IP 66 |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | ≤ 30 mA 3) |
| Switching output: | PNP, light switching |
| Output current Imax.: | ≤ 100 mA |
| Response time: | < 0.5 ms 4) |
| Switching frequency: | 1,000 Hz With light/dark ratio 1:1 |
| Connection type: | Connector M8, 4-pin |
| Number of cores: | 4 |
| Protection class: | III |
| Circuit protection: | A C D 5) 6) 7) |
| Weight: | 30 g |
| Housing material: | ABS |
| Optics material: | PMMA |
| Ambient temperature, operation: | -40 C ... 60 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 75 C |
| Special Design: | line-shaped light spot |
| 1) Limit values 2) May not exceed or fall short of VS tolerances 3) Without load 4) Signal transit time with resistive load 5) A = VS connections reverse-polarity protected 6) C = interference suppression 7) D = outputs overcurrent and short-circuit protected | |
Contact Us
Hot Products