Add To Cart
share
Sick ZL1-N2415 Description
- Photoelectric sensor with 4.8 m sensing distance; non-adjustable
- Compact, transparent housing with 360 status indication
- M18 front mount and 24-25.4 mm slotted side through holes compatible with competitor devices
- Connection system: straight cable output
- Low-cost retro-reflective sensor for standard applications
- Clear housing provides 360 status indication, which simplifies troubleshooting
- Simple and unique mounting options lower installation costs
- Small size fits applications with limited space
- Compatibility with competitor products for easy integration into existing systems
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (W x H x D):: | 13.6 mm x 34.8 mm x 23 mm |
| Sensing range max.: | 0.1 m ... 4.8 m 1) |
| Sensing range: | 0.1 m ... 3 m 2) |
| Housing desig (light emission): | Hybrid |
| Light source: | LED 3) |
| Type of light: | visible red light |
| Wave length: | 660 nm |
| Thread diameter (housing): | M18 x 1 |
| Sensor/detection principle: | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Light spot (distance): | 125 mm (1 m) |
| 1) 2) PL80A 3) Average service life 100,000 h at Ta = +25 C | |
| Mechanics/electronics | |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Supply voltage: | 10 V DC ... 30 V DC 1) |
| Residual ripple: | < 5 Vpp 2) |
| Power consumption: | < 20 mA 3) |
| Switching output: | NPN, light switching |
| Output current Imax.: | 50 mA |
| Switching frequency: | 400 Hz 4) |
| Connection type: | Cable, 3-wire, 2 m 5) |
| Cable material: | PVC |
| Conductor cross-section: | 0.23 mm2 |
| Protection class: | III 6) |
| Circuit protection: | A D 7) 8) |
| Housing material: | Glass fiber reinforced ABS plastic |
| Ambient temperature, operation: | -25 C ... 50 C |
| Ambient temperature, storage: | -40 C ... 70 C |
| Polarisation filter: | ![]() |
| Items supplied: | Mounting nut M18 |
| 1) Limit values 2) May not exceed or fall short of VS 3) Without load 4) With light/dark ratio 1:1 5) Do not bend below 0 C 6) Reference voltage 50 V DC 7) A = VS connections reverse-polarity protected 8) D = outputs overcurrent and short-circuit protected | |
Contact Us
Hot Products