Add To Cart
share
Sick LUT1-420 Overview
Luminescense Scanner LUT1-420 lens No.132 (1001682)
Sick LUT1-420 Description
- UV semi-conductor light source with high-pressure mercury vapour lamp
- Scanning distance selectable by using interchangeable lenses
- Fibre-optic connection
- Additional optical filter
| Technical data | |
| Dimensions (W x H x L):: | 200 mm x 64 mm x 138 mm |
| Supply voltage min ... max: | DC 18 ... 30 V |
| Switching frequency: | 5 kHz |
| Signal voltage PNP HIGH / LOW: | Vs - < 2 V / 0 V |
| Output current: | 200 mA |
| Analogue output min ... max: | 0 V ... 1.5 V |
| Ambient operation temperature, min ... max:: | 0 C ... +45 C |
| Ambient storage temperature, min ... max: | -25 C ... +75 C |
| Features | |
| Sensing distance: | 20 mm |
| Type of light: | UV light |
| Wave length: | 365 nm |
| Measuring condition: | From front edge of lens |
| Light spot size: | O 4 mm |
| Mechanics/electronics | |
| Residual ripple: | 2 V |
| Power consumption: | 700 mA |
| Response time: | 0.1 ms |
| Switching output: | PNP: QL and QB |
| Connection type: | connector |
| Circuit protection: | Vs connections reverse-polarity protected / Output QL, QB and QLU short-circuit protected / Interference suppression |
| Enclosure rating: | IP 63 |
| Weight: | 2.5 kg |
| Housing material: | Die-cast metal |
Contact Us
Hot Products