Add To Cart
share
Sick LUT2-2P1116 Overview
LUT2-2P1116 Luminescence Scanner PNP-Switching output Light spot orientation lengthwise, Teach in, Scanning distance 12,5 mm, 4-pin plug M12 without timer
Sick LUT2-2P1116 Description
- Small plastic housing
- High system sensitivity
- Static teach-in on mark and/or background via control panel or control cable
- Fast switching speed 500 Hz and 2 kHz
- Compact size enables easy integration into any machine
- Fast and easy setup saves time and money
- Increased reliability and precision enable fast response time
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (L x W x H): | 22 mm x 12 mm x 40 mm |
| Sensing distance 1): | 12.5 mm |
| Operating range: | 8 mm ... 20 mm |
| Light source 2) 3): | UV-LED |
| Light emission: | long side |
| Light spot size 4): | 2 mm x 2.5 mm |
| Light spot direction: | Vertical |
| Receiving filters: | KV 418 (standard) |
| Receiving range: | 450 nm ... 750 nm |
| Adjustment: | Static 2-point teach-in |
| Switching mode 5): | Light/dark switching |
| 1) From front edge of lens 2) Average service life of 100,000 h at TA = +25 C 3) Wave length: 370 nm 4) Atsensing distance 5) L/D switchingvia teach-in | |
| Mechanics/electronics | |
| Supply voltage Vs: | DC 12 V ... 24 V |
| Residual ripple 1): | ≤ 5 Vpp |
| Power consumption 2): | ≤ 30 mA |
| Switching frequency 3): | 500 Hz / 2 kHz, depending on the mark intensity |
| Response time 4): | 1 ms / 250 s |
| Switching output: | PNP: HIGH = VS-≤ 2 V / LOWapprox. 0 V |
| Switching output: | PNP |
| Output current Imax.: | ≤ 100 mA |
| Input, teach-in (ET): | PNP: Teach: U= 10 V... < UV Run: U < 2 V |
| Connection type: | Connector M12, 4-pin |
| Protection class 5): | II |
| Circuit protection: | Output Q short-circuit protected Interference suppression VS connections reverse-polarity protected |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Weight: | ca. 11 g |
| Housing material: | ABS |
| 1) May not exceed or fall short of VS tolerances 2) Without load 3) With light/dark ratio 1:1 4) Signal transit time with resistive load 5) Reference voltage 50 V DC Limit values: DC 12 V (-10 %) ... DC 24 V (+20 %). Operation in short-circuit protected network max. 8 A | |
| Ambient data | |
| Ambient temperature: | Operation: -10 ... 55 C Storage: -25 ... 75 C |
| Shock load: | according to IEC 60068 |
Contact Us
Hot Products