Add To Cart
share
Sick LUT2-N1116 Description
- Small housing
- Switching threshold adjustment for low fluorescence levels
- Static teach-in on mark and/or background via control panel or control cable
- Fast switching speed0.5 kHzand 2 kHz
- Its compact size enables space-saving installation
- Simple setting via 2-point teach
- Fast response time for high speeds
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (L x W x H): | 22 mm x 12 mm x 40 mm |
| Sensing distance 1): | 12.5 mm |
| Light source 2) 3): | UV-LED |
| Light emission: | long side |
| Light spot size: | 2 mm x 2.5 mm |
| Light spot direction: | Vertical |
| Receiving filters: | KV 418 (standard) |
| Receiving range: | 450 nm ... 750 nm |
| Adjustment: | Teach-in, static |
| 1) From front edge of lens 2) Average service life of 100,000 h at TA = +25 C 3) Wave length: 375 nm | |
| Mechanics/electronics | |
| Supply voltage Vs: | DC 12 V ... 24 V |
| Residual ripple 1): | < 5 Vpp |
| Power consumption 2): | < 30 mA |
| Switching frequency 3): | 0.5 kHz / 2 kHz, adjustable |
| Response time 4): | 1,000 s / 250 s |
| Switching output: | NPN: HIGH = approx.VS/ LOW ≤ 2 V |
| Switching output: | NPN |
| Output current Imax.: | 100 mA |
| Connection type: | Connector M12, 4-pin |
| Protection class 5): | II |
| Circuit protection: | Output Q short-circuit protected Interference suppression VS connections reverse-polarity protected |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Weight: | ca. 11 g |
| Housing material: | ABS |
| 1) May not exceed or fall short of VS tolerances 2) Without load 3) With light/dark ratio 1:1, no time delay 4) Signal transit time with resistive load 5) Reference voltage 50 V DC Limit values: DC 12 V (-10 %) ... DC 24 V (+20 %) | |
| Ambient data | |
| Ambient temperature: | Operation: -10 ... 55 C Storage: -25 ... 75 C |
| Shock load: | according to IEC 60068 |
Contact Us
Hot Products