Add To Cart
share
Sick LUT3-650 Overview
Luminescense Scanner LUT3-650 NPN,PNP switching output, scanning distance 50 mm plug M12, 4pin
Sick LUT3-650 Description
- Tough metal housing
- Sensing distance: 10, 20 or 50 mm
- Sensing distances selectable through interchangeable lenses
- Transmitter LED UV (375 nm)
- Sensitivity of the sensor can be infinitely adjusted using a potentiometer, saves time and reduces costs
- Filters ensure that background luminescence is reliably suppressed, ensuring greater process reliability
- Interchangeable lenses for different sensing distances provide flexibility
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (L x W x H): | 80 mm x 30.4 mm x 53 mm |
| Sensing distance 1): | 50 mm |
| Operating range: | 30 mm ... 60 mm |
| Light source 2) 3): | UV-LED |
| Light emission: | long side |
| Light spot size: | 5 mm x 15 mm |
| Light spot direction: | Vertical |
| Receiving filters: | KV 418 (standard) |
| Receiving range: | 450 nm ... 750 nm |
| Adjustment: | Manual (potentiometer) |
| Switching mode: | Light switching |
| 1) From front edge of lens 2) Average service life of 100,000 h at TA = +25 C 3) Wave length: 375 nm | |
| Mechanics/electronics | |
| Supply voltage Vs: | DC 12 V ... 30 V |
| Residual ripple 1): | < 2 Vpp |
| Power consumption 2): | < 60 mA |
| Switching frequency 3): | 1.5 kHz |
| Response time 4): | 350 s |
| Switching output: | PNP: HIGH = VS-≤3 V / LOW = approx. 0 V NPN: HIGH = approx.VS/ LOW ≤ 2 V |
| Switching output: | PNP/NPN |
| Output current Imax.: | 100 mA |
| Connection type: | Connector M12, 4-pin |
| Protection class 5): | II |
| Circuit protection: | Output Q short-circuit protected Interference suppression VS connections reverse-polarity protected |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Weight: | Ca. 400 g |
| Housing material: | Die-cast zinc |
| 1) May not exceed or fall short of VS tolerances 2) Without load 3) With light/dark ratio 1:1 4) Signal transit time with resistive load 5) Reference voltage 50 V DC Limit values: operation in short-circuit protected network max. 8 A | |
| Ambient data | |
| Ambient temperature: | Operation: -10 ... 55 C Storage: -25 ... 75 C |
| Shock load: | according to IEC 60068 |
Contact Us
Hot Products