Add To Cart
share
Sick LUT9U-P130L Description
- Simple teach-in
- Operating range up to 250 mm
- Version with IO-Link for remote monitoring
- Bar graph display provides information about the luminescence intensity
- High speed (6.5 kHz), standard (2.5 kHz), high resolution (500 Hz) models
- Additional optical filters suppress background luminescence
- Fiber-optic cable connection (with 20 mm lens)
- Switching and analog output
- Simple sensitivity adjustment via teach-in for optimum adaptation to the application
- Long sensing distance tolerance leads to less mechanical height adjustments of the sensor on the machine
- Using IO-Link, the sensor can be configured and monitored by the central control system, enabling simple, cost-effective diagnostics and data collection
- Bar graph display provides continual process control through easy visualization of the luminescence intensity
- Filters ensure that background luminescence is reliably suppressed, ensuring greater process reliability
- Interchangeable lenses for different sensing distances and the second light exit provide flexibility
- High detection reliability ensures the process and reduces downtime
- Select speed or high resolution, making it ideal for any application.
Your benefits
| Features | |
| Dimensions (L x W x H): | 80 mm x 30.4 mm x 53 mm |
| Sensing distance 1): | 50 mm |
| Operating range: | 20 mm ... 70 mm |
| Light source 2) 3): | UV-LED |
| Light emission: | long side |
| Light spot size: | 5 mm x 15 mm |
| Light spot direction: | Vertical |
| Receiving filters: | KV 418 (standard) |
| Receiving range: | 450 nm ... 750 nm |
| Adjustment: | IO-Link (optional) |
| Switching mode 4): | Light switching |
| 1) From front edge of lens 2) Average service life of 100,000 h at TA = +25 C 3) Wave length: 375 nm 4) L/D switchingvia teach-in or IO-Link | |
| Mechanics/electronics | |
| Supply voltage Vs: | DC 10 V ... 30 V |
| Residual ripple 1): | < 5 Vpp |
| Power consumption 2): | < 100 mA |
| Switching frequency 3): | 500 Hz / 2.5 kHz / 6.5 kHz, adjustable |
| Response time 4): | 1 ms / 200 s / 75 s |
| Switching output: | PNP: HIGH = VS-≤ 2 V / LOWapprox. 0 V |
| Switching output: | PNP, IO-Link |
| Analog output QA: | 0 mA ... 13 mA |
| Output current Imax.: | 100 mA |
| Time delay: | 0 ms / 10 ms / 20 ms, adjustable |
| Connection type: | Connector M12, 4-pin (IO-Link) |
| Protection class 5): | II |
| Circuit protection: | Output Q short-circuit protected Interference suppression VS connections reverse-polarity protected |
| Enclosure rating: | IP 67 |
| Weight: | Ca. 400 g |
| Housing material: | Die-cast zinc |
| 1) May not exceed or fall short of VS tolerances 2) Without load 3) With light/dark ratio 1:1, no time delay 4) Signal transit time with resistive load 5) Reference voltage 50 V DC Limit values: operation in short-circuit protected network max. 8 A | |
| Ambient data | |
| Ambient temperature: | Operation: -10 ... 55 C Storage: -25 ... 75 C |
| Shock load: | according to IEC 60068 |
Contact Us
Hot Products